CITeM

Práce s metadaty v obrazových formátech

V posledním příspěvku, který dnes zazněl na kolokviu „Muzea, autorský zákon a digitalizace“ v Brně, padla zmínka o textových metadatech uložených do formátu TIFF. Digitalizační firma zkrátka přímo do obrazového formátu šikovně uložila informace např. o expozici nebo zobrazeném objektu. Abychom s těmito daty dokázali alespoň pracovat, v ideálním případě je i sami vytvářet, potřebujeme patřičný software.

Jako populární úvod do problematiky metadat v digitálních fotografií může posloužit tento příspěvek na blogu věnovaném amatérské digitální fotografii. Bližší informace o IPTC jako standardu pro „zabalení“ textové informace do grafického souboru pak lze čerpat z Wikipedie, nebo přímo ze stránek standardizační agentury, podle níž získal IPTC své jméno. Přehled volně dostupného softwaru pro práci s tímto typem dat na platformě Windows lze nalézt v článku na Vláďově bloku. Doplnit lze určitě ExifTool použitelný i na Mac OS X, jBrout provozovatelný i na Linuxu a pro posledně zmíněnou platformu zejména silný konzolový nástroj exiv2.

 
Provozovatel webových stránek nakládá s osobními údaji uživatele v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v platném znění, a s nařízením Evropské unie 2016/679 (GDPR).