Průzkum zájmu o seminář

Muzea a digitalizace VII.

Moravské zemské muzeum
Brno / Praha září 2016

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

rádi bychom program dalšího semináře Muzea a digitalizace přizpůsobili Vašim potřebám a situaci ve Vašem muzeu.

Protože máme pocit, že jsme se již opakovaně a dosti podrobně věnovali tomu, jak fotit, jak skenovat, jak ukládat a dlouhodobě archivovat získaná data, hledáme další nosná témata a byli bychom vděční, kdybyste nám při výběru pomohli. Stačí vyplnit pár kolonek formuláře.

Nabízejí se témata jako “multimédia a jejich využití při přípravě výstavy”, “videokiosky v expozicích”, “filmový dokument v muzeu”, "sbírky on-line”, “chytrá zařízení v muzeu” či “koncepce stálé expozice”.

Zatrhněte prosím témata, která Vás zajímají a jejichž prezentaci byste na semináři uvítali. Jestliže Vám v nabídce něco důležitého chybí, využijte textové pole na konci formuláře. Vaše odpovědi nám v připravě pomohou.

Děkujeme.

Organizace (název):
Příjmení a jméno:
E-mail:


Multimédia v muzeuO multimédiích se mluví jako o zaklínadlu, když chceme získat na expozici více peněz. Ale o čem to vlastně celé je? Co to znamená, když se řekne “multimediální aplikace, multimediální CD, multimediální projekce”? Je to jen o přidání zvuku nebo pohyblivých obrázků? Jak postupovat, abychom působili na všechny smysly člověka? A čeho se vyvarovat, když očekáváme i cizojazyčné návštěvníky? Na tyto a podobné otázky by mohl odpovědět Walter Schorge z Národního technického muzea. Komentáři a postřehy z návštěv mnoha zahraničních muzeí a trochu i pedagogickým pohledem by mohla doplnit Marie Kocinová z CITeM.
Videokiosky a jejich přípravaLze udělat “videokiosek” i “na koleně”? Jak zpracovat video staré třeba 50 let? A lze použít video natočené mobilem? Opět doména Waltra Schorgeho.
Film v muzeuJak se točí “filmové dokumenty”? Jaká témata vlastně muzejníky zajímají? A jakou kvalitu mají snímky kurátorů? Odpovědi na tyto otázky by mohl z mnohaleté historie festivalu Musaionfilm v Uherském Brodě čerpat Pavel Popelka.
"Chytrá" zařízení a jejich využitíA co úplně nové technologie? “Chytré telefony”, tablety, GPSky a další novoty? Má to v muzeu uplatnění? Kde a jaké? Zvládne to i kurátor, který telefon používá na telefonování a nemá zájem, aby mu někdo napovídal slova, která chce napsat do SMSky? A kam se obrátit, když to nezvládne nebo nemá chuť a čas se tím zabývat? Odpoví a předvede David Cigánek, bývalý kolega z CITeM.
Sbírky on-lineJak zveřejnit, co v muzeu máme? Jaké informace jsou žádané? Jak se vypořádat s autorským zákonem? Jsou nějaké celonárodní nebo evropské portály pro zveřejnění sbírek on-line? Na to by přišly odpovědět editorky Registru sbírek výtvarného umění Vlaďka Mazačová a Alena Uxová spolu s Marií Kocinovou z CITeM.
Jak vybudovat stálou expozici?A nakonec – co s tím vším? Máme multimediální aplikaci na obrazovce, nebo možnost ji promítnout na plátno, videokiosek, sbírky on-line a třeba i nakoupíme nějaké ty “chytré telefony”. Jak to všechno zakomponovat do stálé expozice? Platí heslo “čím víc, tím líp”? Anebo se raději držet osvědčené “aurea mediocritas”? Se zkušeností s budováním stálé expozice Regionálního muzea v Litomyšli by přišel jeho ředitel René Klimeš.


Do textového pole zapište další témata, která Vás zajímají:
Poznámka nebo vzkaz pro pořadatele:
Termín konání semináře: první týden v září
druhý týden v září
oba termíny
Místo konání semináře: Brno
Praha
mohou být obě místaAktualizováno: 27.7.2016
Elektronická adresa: mkocinova@mzm.cz